پیشگفتاری بر استابلایزر

استابلایزر (stabilizer) در زمان افت یا افزایش ولتاژ برق شهر از میزان ۲۲۰ ولت، ولتاژ برق را اصلاح می کند وآن را به سطح ۲۲۰ ولت تنظیم می کند و از دستگاه های برقی بدون قطع برق حافظت می کند. تنها زمانی استابیلایزر(stabilizer) برق خروجی را قطع می کند که ولتاژ از حد مجاز ولتاژ حداقلی و یا ولتاژ حداکثری دستگاه پایئن تر یا بالاتر رود.

به جهت افزایش مصرف کنندگان برق شهر و به دنبال آن افزایش تعداد دستگاه های برقی و یا شاید خطا در توزیع درست برق، ممکن است ولتاژ برق شهری از میزان ۲۲۰ ولت، بیشتر یا کم تر شود. این نوسانات می تواند منجر به ایجاد آسیب در موتور ، کمپرسور ، پاور یا… دستگاه ها گردد. به همین خاطر برای حفاظت از لوازم برقی به خصوص یخچال ، تلوزیون، کامپیوترها، تجهیزات اداری ، تجهیزات پزشکی ، سیستم های روشنایی وسیستم های ایمنی و حفاظتی، کولر گازی ، لباسشوئی ، سیستم صوتی و تصویری و… می بایست از استابلایزر استفاده نمود .

 

جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص خرید استابلایزر با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل فرمایید 05138381009

خلاصه مطالب مفید مقاله استابلایزر ...

استابلایزر چیست؟

استابلایزر چیست؟ لغت استابلایزر (Stabilizer)  به معنی دستگاهی است که از نوسانات را جلوگیری و جبران می کند. استابلایزر دستگاهی الکترونیکی است که ضمانت می کند یک وسیله ی برقی، از جریان بدون هیچ گونه نوسان الکتریسیته تغذیه خواهد کرد. یا به بیان دقیق تر، کمبود، افزایش یا نوسان های ناگهانی و ذره بینی، در پشت استابلایزر (stabilizer) باقی خواهند ماند و آن چه به یک مثلا یخچال می رسد، صاف و دقیق و بدون مشکل است.  

نوع دیگری به نام AVR وجود دارد که مخفف عبارت Automatic voltage regulator می باشد که البته در مقابل استابلایزرهای مدرن، گزینه ای ضعیف تر به حساب می آیند، اما عملکردی یکسان دارند.

اگر بحث را کمی فنی و تخصصی تر پیش ببریم، به این صورت است که جریانِ برق پشت پریزهای ما یا همان برق شهری، نوسان دارد و به صورت پیوسته و مداوم بالا و پایین یا کم و زیاد می شود. کار یک دستگاه استابلایزر stabilizer  این است که در جریان برق شهری، با توجه به نیاز شما و مشخصات وسیله ای که  دارید، جریان برق را روی ولتاژ 220 یا 230 نگاه دارد و همین کار را نیز برای برق های صنعتی یا برق های سه فاز در گستره ی 380 یا 400 ولت مدیریت کند ( دقیقا میتواند 380 یا 400 و هر عدد مورد نیاز دیگری باشد).

شاید با خودتان فکر کنید که همه ی استابلایزرها شبیه به ترانس خانگی که تا به حال دیده ایم، ام این گونه نیست، نمونه های غول آسایی وجود دارند  که می توانند تمامی برق ورودی به یک ساختمان، مجموعه صنعتی و غیره را مدیریت کنند.

شاید توضیحاتی که در بالا گفته شد به صورت کلی بتواند به سوال استابلایزر چیست پاسخگو باشد؛ اما برای اینکه بدانید برای مصارف در منزل شما یا محل کارتان، بهترین و مناسب ترین نوع استابلایزر چیست ، لازم است اول با انواع استابلایزر ها آشنا شوید.

به طور کلی باید بگوییم استابلایزرها در نمونه های بسیار گسترده ای تولید می شوند.از جمله: نمونه های دیجیتالی، دستی، بزرگ و صنعتی تا کوچک و خانگی می باشد.

انواع استابلایزر stabilizer

استابلایزرهای ولتاژ از نظر کاربرد، توان، تکنولوژی و … قابل دسته بندی هستند. که در ادامه این مقاله به معرفی و توضیح هر یک می پردازیم.

انواع استابلایزر stabilizer از نظر تکنولوژی و فناوری ساخت

عموما استابلایزرها دارای دو نوع رله‌ای و سروو موتوری می باشند که نسل سومی از استابلایزرها نیز وارد بازار ایران شده است.که استابلایزر های سوئیچینگ (استاتیک و هوشمند) که تماما الکترونیکی است نام دارند.

استابلایزر‌های رله‌ای با جبران نوسانات ولتاژ در یک بازه، دقت کمتری نسبت به انواع دیگر دارند و از جهی استابلایزر‌های سروو موتوری که دقت بالاتری دارند، صر وصدا و استهلاک زیادی دارند، و سنگین وزن نیز می‌باشند. نسل سوم استابیلایزر‌ها (استبیلایزر سوئیچینگ ) با بالاترین دقت میان انواع دستگاه‌های دیگر (کمتر از ۱ ولت) ثبت شده است، به طور دقیق ولتاژ را در دامنه‌ای گسترده ثابت نگه می دارد. از آن جا که این دستگاه کاملا الکترونیکی است، بدون سر و صدا و با وزنی کم به کار خود ادامه میدهد که این انقلابی است در صنعت استابلایزر.

در ادامه مقاله دقیق تر به بررسی عر یک از استابیلایز های رله ای ، سروو، استاتیک می پردازیم.

استابلایزرهای رله ای(Relay stabilizer)

استابلایزرهای رله ای مخصوص استابلایز خانگی هستند و در مقیاس مشخص کاربرد دارند. البته در سطح تجاری هم نماینده هایی دارند. طرز کار استابلایزرهای رله ای در حالت کلی بستگی به عملکرد ترانس و رله هایی که این ترانس را در وضعیت و حالت های مختلف قرار می دهند دارد. اگر نیاز به افت ولتاژ باشد، ترانس باید یک حالت را تجربه کند و اگر مشکل افزایش ولتاژ باشد، باید عکس آن عمل کرد و ترانس را در حالتی دیگر قرار داد.

در استابیلایزر های رله ای یک اتو‌ترانسفورماتور (Auto-Transformer) با چندین سر بیرون آمده از سیم‌پیچ ثانویه، تعبیه شده است. پیاده‌سازی این ساختار، مطابق با دامنه ولتاژ ورودی با به کار گیری از رله انجام می‌پذیرد و روش پله-پله آن نمی‌تواند ولتاژ بار را در مقدار ویژه‌ای ثابت نگه دارد. بلکه همیشه آن را در بازه مناسبی نگاه می‌دارد.

زمانی که صحبت از سیستم دستی یا مکانیکی است، مقصود این نیست که یک نفر باید پشت استابلایزرstabilizer بایستد و فرمان صادر کند که الان جریان برق بالا است، پس نسبت به کاهش آن اقدام کن و یا بالعکس. بلکه موضوع، وجود یک کنترلر برای جریان است که نسبت به عدد تعریف شده، ولتاژ را اندازه گیری می کند و در صورتی که جریان ورودی بالا یا پایین باشد، رله ها را در محل مناسب قرار می دهد و جریان برق را آن طور که لازم است، مدیریت می کند.

ظرفیت مدیریت استابلایزرهای رله ای به طور معمول حدود 6 الی 15 درصد جریان ورودی است و این عملیات را با دقتی 5 الی 10 درصدی انجام می دهند. یعنی اگر جریان ورودی نسبت به چیزی که باید باشد تا پانزده درصد تلورانس یا نوسان داشته باشد، رساندن آن به مصرف کننده ی جریان، با دقتی بین 5 تا 10 درصد امکان پذیر خواهد بود.

چرا استبلایزر های رله ای گزینه ای محبوب استابلایزر خانگی و یا تجاری کوچک است؟

قیمت و وزن پایین و دقت قابل قبول باعث محبوبیت این استابلایزر برای خانه شده است. اما به هر حال با توجه به مکانی که مورد استفاه قرار می گیرند، یک سری محدودیت هایی هم دارند. مثلا سرعت اصلاح جریان استابلایزر های رله ای کمی کندتر است در مقایسه با سایر مدل های دیجیتالی و استحکام و ماندگاری کمتری نسبت به مدل های صنعتی دارند. در کل، باید گفت که این نوع از استابیلایزر ها گزینه ای مناسب برای استابلایزر خانگی خواهند بود.

استابلایزرهای سروو(Servo stabilizer)

افرادی که با علم مهندسی برق آشنایی دارند، نام سروو به تنهایی ساختار استابلایزرهای سروو را نمایان می کند. ساختار این نوع استابلایزرها Servomechanism یا اصطلاحا Negative feedback است. در واقع از یک موتور یا ساختار به صورت تکنلوژیکی سروو بهره می برد (تصویر زیر را نگاه کنید). به طور معمول وقتی که جریان ورودی میزان بالایی دارد از استابلایزرهای سروو استفاده می کنیم.. دقت سروو ها از یک تا پنجاه درصد متغییر است و به همین دلیل است که، جهت به کار گیری در شرایط سخت و گوناگون، گزینه های قابل اطمینای  به شمار می آیند. اعضای اصلی استابلایزرهای سروو عبارت اند از: موتور سروو، ترانس خودکار، ترانس افزایش دهنده و کاهنده، سیستم کنترلی و موتور انتقالی تشکیل می شوند.

در استابلایزرهای سروو، یک سر ترانسِ کاهنده و افزایشی به ترانس خودکار وصل می شود و طرف دیگرش به موتور یا بازوی انتقالی متصل است. در انتهای آن بازو هم موتور سروو وجود دارد. در تصویر زیر ساختار مداری این استابلایزرها را می بینید.

 Orbital structure of servo stabilizer

ماهیت عملکرد استابلایزرهای سروو هم مشابه نمونه های رله ای است، فقط با این تفاوت که ساختار عملکردی متفاوتی دارند. یعنی اول اختلاف جریان را تشخیص می دهند، و بعد موتور توسط بازویی که دارد ترانس را در جهت درست قرار می دهد و stabilizer در مدت زمانی کوتاه، جریان ورودی نا متناسب را در ساختار داخلی خود، به آن ولتاژی که مطلوب است تبدیل می کند. اگر در رله ای ها نیاز بود که رله ترانس را به کلی در محل و ساختاری دیگر قرار دهد، در سروو یک بازو، متصل به موتور سروو، فرمان را از کنترل کننده دریافت می کند و باقی عملیات انجام می شود.

استابلایزرهای سروو می توانند در مصارف صنعتی و برق سه فاز هم به استفاده  شوند. اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم، استابلایزرهای سروو تقریبا در هر کاربری امکان استفاده را دارند. تنها نکته ای که وجود دارد این است که، استابلایزرهای سروو وقتی برای مصارف شهری و خانگی تولید می شوند از دو ترانس در ساختار خود استفاده می کنند

 و در مورد های صنعتی و سه فاز، این تعداد به سه عدد می رسد. و حتی در دستگاه های قدرتمند، همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، stabilizer دارای سه موتور سروو می باشد و هر کدام از موتور ها خود دارای دو ترانس هستند.

همانطور که میدانید، استفاده از استابلایزرهای سروو مزیت هایی نسبت به استبلایزر های رله ای دارد. در حقیقت صنعتی و پیشرفته تر بودن استابلایزر های سروو باعث می شود تا ضعف استابلایزر های رله ای پوشانده شود. در نهایت باید گفت، استابلایزرهای سروو واکنش هایی سریع تر از رله ای ها دارند، دقت بالاتری ارائه می دهند و در مدت زمانی طولانی، قابل اعتماد تر نیز هستند.

استابلایزرهای استاتیک یا سوئیچینگ(Static stabilizer)

بر خلاف دو نوع قبلی که یکی از ترانس و دیگری از موتور سروو استفاده می کردند، ساختار استابلایزرهای استاتیکی بسیار متفاوت است. در حقیقت سیستم پیشرفته ی این نوع از stabilizer دقت های مدیریت ولتاژ را تا درصد های فوق العاده ریز هم مهیا می کند. همان گونه که از نام این نوع از استابلایزرها بر می آید، آن ها اصلا حضور متحرکی ندارند و به جای رله و موتور سروو، از یک power electronic converter  جهت مدیریت لحظه به لحظه ی جریان برق استفاده می کنند. دقتی که برای استابلایزرهای استاتیکی معرفی می شود عدد فوق العاده ی یک درصد است. یعنی، اگر دو نوع  قبل خودرو هستند، ما در حال صحبت از هواپیما هستیم.

استابلایزر های استاتیکی، از یک ترانس افراینده و کاهنده، موتور IGBT و میکروکنترولر و microprocessor یا DSP استفاده می کنند. طرز کارشان هم به این صورت است که Microprocessor controlled IGBT با استفاده از تکنولوژی pulse width modulation ولتاژ مناسب و مورد نیاز را فراهم می کند. این ولتاژ تولیدی، به ترانس اصلی وارد می شود و از آنجا با کمک IGBT مجدد جریان به فاز مورد نظر، یا همان میزانی که دقیقا مورد نیاز است تبدیل می شود.در تصویر زیر شماتیک ساختار و مدار استابلایزرهای استاتیکی را مشاهده می کنید.

حالا هر موقع که microprocessor مثلا تشخیص دهد که جریان کم تر از حد نیاز است، پیام یا PWM خود را به IGBT converter  ارسال می کند و در آخر، ولتاژ مورد نیاز ساخته و پرداخته می شود. بر عکس این پروسه و جریان هم ممکن است باشد. به این معنا که اگر تشخیص داده شود که ولتاژ بیشتر از حد مورد نیاز است، پیامی مشابه به IGBT ارسال می شود و آن چه که باید انجام شود، اتفاق میوفتد. با توجه به پروسه معرفی stabilizer تا به الان احتمالا با ما هم نظر خواهید بود که استابلایزر های استاتیکی قدرتمند ترین محافظ های جریان هستند. ویژگی های مهم استابلایزر های استاتیکی عبارت اند از: دقت بسیار زیاد در کنترل و مدیریت جریان و بهره برداری و دوام بالا،سایز فشرده، سرعت عمل فوق العاده بالا

تصویر زیر نماینده ی یک استابلایزر استاتیکی است و در ادامه ی تصویر شماتیک مداری هم نمایش داده شده است.

Orbital schematic of static stabilizer

انواع استابلایزر stabilizer از نظر توان و تعداد فاز

یکی از مهمترین معیارها جهت انتخاب استابلایزر مناسب، توجه به توان مد نظر باشد. در اکثر واحدهای مسکونی و اداری یا حتی تجاری، سیستم های برق تک فاز هستند و در واحد های صنعتی یا مراکز بزرگ تجاری، کنتورهای برق سه فاز هستند. اولین گام برای انتخاب استابلایزر چیست، باید بگوییم که به تک فاز یا سه فاز بودن آن باید توجه نمود. سپس با توجه به تجهیزات متصل به دستگاه stabilizer ، میتوان توان مورد نظر را از 2 کاوا تا 45 کاوا  یا بیشتر انتخاب کرد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص خرید استابلایزر با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل فرمایید 05138381009

انواع استابلایزر stabilizer از نظر کاربرد و موارد استفاده

ممکن است بسیاری از مشتریان استابلایزر برق، استابلایزر برای خانه و محفاظت از لوازم برقی منزل بخواهند. افزون بر اینکه نوعی از این  دستگاهها را میتوان بر سر راه برق منزل تعبیه کرد تا تمام تجهیزات برقی خانه، رگوله و تثبیت ولتاژ شوند، نوع دیگری از stabilizer هم موجود هستند که میتوانند صرفا دستگاه های خاصی را تحت تاثیر قرار دهند.

 

چرا باید از استابلایزر stabilizer استفاده کنیم؟

همانطور که می دانید تقریبا اکثر دستگاه ها و تجهیزات برقی اطراف ما، لازم است با برقی با ولتاژ 220 ولت کار کنند. البته بسیاری از این لوازم برقی میتوانند با ولتاژی قریب به 220 هم به فعالیت خود ادامه دهند برخی از وسایل تا 10 و بعضی دیگر تا 5 درصد نوسان یا تلورانس نسبت به جریان دریافتی کل را تحمل می کنند.

اما مشکل اینجاست که تکرار این نوسانات، حتی در مقیاس مجاز، افزون بر اینکه عمر مفید دستگاه ها را کم می کند و استهلاک شدیدی بر آن وارد می کند، و ظرف مدت کوتاهی تجهیزات شما از بین میروند. و طبیعتا هیچ یک از این تجهیزات برقی، در برابر نوسانات ولتاژ برق شهر گارانتی ندارند. و اینجاست که دستگاه های استابیلایزر هائز اهمیت می شوند چون خیال مصرف کننده ها را از نوسانات ولتاژ آسوده می کنند.

در یک کلام stabilizer میتواند این نوسان ولتاژ را جبران کند و ولتاژی عینا مطابق با همان چیزی که برای تجهیزات برقی شما تعریف شده است در اختیار آن ها قرار دهد. که از سوختن یا آسیب دیدگی لوازم و تجهیزات برقی ناشی از افزایش یا کاهش ولتاژ جلوگیری می کند.

ورود بیش از انداه  ولتاژ به یک دستگاه  برقی می تواند مشکلات زیر را به و جود آورد: ( در زمان نسبتا طولانی):

 • آسیب های جدی و دائمی به عملکرد دستگاه ها بزند؛
 • باعث به وجود آمدن آسیب های Insulation در Winding ها شود؛
 • عملکرد پیوسته ی وسیله ی برقی را دچار قطعی کند؛
 • عمر مفید وسایل برقی را به طرز جدی کاهش دهد.

و همچنین در مقابل ولتاژ کمتر از حد نیاز هم چالش بر انگیز است از جمله: ( در مدت زمان های طولانی):

 • توان و ظرفیت کاربردی دستگاه را کاهش دهد؛
 • خصوصا در وسایل برقی گراماساز فشار بیشتری به آن ها می آورد؛
 • در دستگاهی که بخش دیجیتال دارند باعث می شود محاسبات به مشکل بخورد؛
 • سرعت موتورهای محرکه را کم می کند.

در کل برا نتیجه گیری از این بخش هم می توان گفت که استفاده از stabilizer برای مطمئن شدن از حسن انجام وظیفه ی یک وسیله ی برقی ضروری می باشد.

مزایای استابلایزر چیست؟


۱. تثبیت برق شهر:
برق شهر دارای نوسانات ولتاژ است، به همین خاطر بهره گیری  از استابلایزر میتواند با تثبیت ولتاژ به مقدار قابل توجهی عمر مفید و راندمان دستگاه های برقی مصرف کننده را بالا ببرد.
۲. حافظت در برابر اتصال کوتاه:
اگر چنانچه بنا به هر دلیلی اتصالی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق افتد بلافاصله دستگاه به صورت خودکار توسط میکروکنترلر تعبیه شده ، خروجی را قطع می کند و از ایجاد هرگونه ایراد و مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می کند .
۳. کاهش هزینه مصرف برق:
کاهش ولتاژ برق شهر باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه ها شده و قدرت نامی و راندمان الکتروموتور را به حد قابل توجهی می کاهد که باعث پایین تر شدن دور الکترو موتور و گرم شدن آن خواهد شد و به تبع این پایین آمدن دور تلفات انرژی افزایش می یابد و در نتیجه برق زیادی را مصرف می کند که با توجه به نظریه کارشناسان این امر ، در بعضی از اوقات افزایش مصرف برق تا ۲۵% نیز می باشد.
۴. حافظت در برابر رعد و برق و های ولتاژ (High Voltage) و نوسان های لحظه ای و spike ها.

پس با گذاشتن یک دستگاه استابیلایزر در ورودی برق به مکان مورد نظر می توانیم تمامی لوازم برقی و سیم کشی های داخلی را در برابر اختلالات برق شهر به طور کامل تحت حفاظت قرار دهیم. ضمنا وجود استابلایزر خصوصاً در مکان هایی که برق ضعیف تری دارند  تا ۲۵% هزینه های محاسبه شده در قبض برق را کم می کند.

کاربردهای دستگاه stabilizer چیست؟

مطابق با مطالب گفته شده، استابلایزر در واقع برق ورودی دارای نوسان را دریافت و با جبران کردن به وسیله تضعیف و تقویت ولتاژ، آن را رگوله می کند. اما این ولتاژ برق تثبیت شده تقریبا در اکثر مشاغل و صنایع مورد استفاده می باشد. اگر این کاربردها را دسته بندی کنیم اول حساس ترین کاربردهای استابلایزر مثل مصارف پزشکی آزمایشگاهی و یا دستگاه های گران قیمت اشاره می کنیم.

یک دستگاه لیزر آزمایشگاهی یا حتی تجهیزاتی مثل MRI یا CT-Scan در بیمارستان ها، وسایل بسیار حساس، ارزشمند و گران قیمتی هستند که اگر چنانچه به دلیل نوسان ولتاژ از کار بیوفتند، علاوه بر آسیب مالی بالایی که متحمل می شوند، می توانند مدت ها واحد مربوط به خود را از خدمت رسانی محروم نمایند. به همین خاطر استفاده از استابلایزر برای بیمارستان از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین وسایل حساس دیگر که قیمت آنها گران است، ( به جز ابزار پزشکی – آزمایشگاهی ) اهمیتی هم تراز با تجهیزات ذکر شده دارند. یک دستگاه CNC که کار آن برش، خم یا چاپ می باشد، ممکن است با کوچکترین نوسان ولتاژی آسیب ببیند و از بین برود به همین جهت توصیه می گردد که از استابلایزر cnc استفاده شود. این مورد در ماینر ها نیز مشابه است؛ به همین خاطر در مزارع استخراج، از استابلایزر ماینر استفاده می شود.

استابلایزرها در کاربردهای بسیار مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که لوازم برقی خانگی مثل تلویزیون، ماشین های لبایشویی، یخچال و … یا حتی آسانسور، گوشه ای از این کاربردهاست :

استابلایزر آسانسور

استابلایزر ماینر

استابلایزر CNC

استابلایزر پزشکی

استابلایزر صنعتی

استابلایزر خانگی

اگر بهتر بخواهیم توضیح دهیم کابرد استابلایزر ها را باید اینگونه دسته بندی کنیم:

۱. استفاده خانگی (آپارتمان های مسکونی واداری به صورت جداگانه و یا کل آپارتمان برای محفاظت از وسایل برقی مثل سیستم کامپیوتر، یخچال و فریزر، مایکرو ویو ، تلویزیون، کولر و…)
۲. محیط های درمانی مثل بیمارستان ها و آزمایشگاه ها و درمانگاه ها و مراکز بهداشت (تجهیزات اتاق عمل، دستگاه سی تی اسکن ، ام آر آی ، دستگاه سونوگرافی ، یونیت های دندان پزشکی و …)
۳. محیط های صنعتی ( دستگاه های CNC ، کوانتومتر ، دستگاه های چاپ ، دستگاه های بسته بندی و …)
۴. استفاده عمومی ( آسانسور، پمپ آب، تالارها و سالن های نمایش و همایش  و … )
۵. ایستگاه های تلویزیونی، رادیویی، ضبط ویدیوئی، مخابراتی و …

طرز کار استابلایزر ها چگونه است؟

همان طور که در بالا گفته شد، استابلایزرها جریان برق را در صورتی که پایین باشد تقویت و جریان بالا را تعدیل می کنند تا جریان دریافتی دستگاه برقی، همانی باشد که باید. به این روند اصطلاحا boost و buck کردن گفته می شود که هم به روش دستی و هم خودکار قابل انجام است. زمانی که جریان برق افت دارد، استابلایزر جریان را boost می کند و در زمانی که بیش از اندازه جریان وارد دستگاه می شود، عملیات buck صورت می گیرد.

استابلایزرها این کار با قرار دادن یک ترانس در مسیر جریان ورودی انجام می دهند. استابلایزر های رله ای به صورت دستی یعنی غیر هوشمند و مکانیکی هم عمل می کنند در حالی که استابلایزرهای سروو، دارای ترانس خودکارهستند. در نتیجه قبل از این که بحث را تخصصی تر پیش ببریم باید بگوییم، استابلایزر ها در واقع کار کاهش یا افزایش ولتاژ برق را با استفاده از یک یا چندین ترانس در مدار الکرتیکی خود انجام می دهند. عملکرد استابلایزر ها  به دو فاکتور بستگی دارد.فاکتور اول اینکه ترانسی که استفاده می شود چه ویژگی هایی داشته باشد و دوم اینکه ترانس مورد نظر، به چه صورت در مدار محافظ ولتاژ ما استقرار یابد.

چگونه استابلایزر stabilizer مناسب خود را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب استابلایزر مناسب باید عوامل مختلفی را در نظر داشته باشید. از این که در کدام شرایط محیطی قرار دارید گرفته تا اینکه برای چه مقیاس و چه وسیله ی برقی تصمیم به تهیه ی stabilizer می کنید. توصیه ی ما به شما این است که ابتدا شرایطی که در منزل، یا محیط کار خود دارید را به طور کامل روی کاغذ یادداشت کنید، سپس با افراد متخصص در این حوزه وارد مشورت شوید. متخصص طیف وسیعی پیشنهاد در اختیار شما قرار خواهد داد و شما قادر خواهید بود با توجه به شرایطی که دارید، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

ما در این مقاله، چند پاراگراف به عنوان راهنما در اختیار شما قرار می دهیم تا بهتر با چگونگی فنی کار آشنا شوید.

 • بعد از شناخت نیاز شخصی یا سازمانی، اولین کار بازرسی مشخصات اسمی استابلایزر از ناحیه ارائه ی جزیئات است. به طور مثال نوشته هایی از جملهTransformer Nameplate, MCB Nameplate, Capacitor nameplate به طرزی، خصوصیات ظاهری و فنی stabilizer و ترانس مورد نیاز شما را نمایش می دهد.
 • توجه کنید که، استابلایزرها به جایkW با kVA معرفی می شوند. در این خصوص، ترانس ها و استابلایزرها باهم اشتراک دارند. در نهایت برای انتخاب محافظ ولتاژ،  نیاز شما stabilizer بود و یا ترانس، در هر دو صورت به واحد کمی معرفی قدرت آن ها توجه داشته باشید.
 • برای انتخابترانس و استابلایزر  اکیدا توصیه می شود که همیشه یک حاشیه ی امن در نظر گرفته شود. آن چیزی که به انتخاب دست بالا، ایمن یا آینده نگر بودن معروف است را در نظر بگیرید و هر گونه نیازی دارید، محصول خود را برای برآورده شدن ده الی پانزده درصد بیشتر فراهم کنید.
 • به عنوان نکته نهایی، مجدد به واحد هایkW و kVA برمیگردیم. توجه کنید که باید بتوانید تبدیل این دو به هم دیگر را انجام دهید. همچنین در بالا عنوان نکردیم که استابلایزر و ترانس ها با kVA معرفی می شوند، این اتفاق همیشگی نیست، یعنی موارد استثنایی هم وجود دارد. شناخت واحد معرفی توان و قدرت یک stabilizer ، امری است ضروری.

حالا در پایین، با یک مثال سعی می کنیم نشان دهیم که نحوه ی تبدیل توان و قدرت استابلایزر و ترانس در واحدهای گوناگون چگونه صورت می پذیرد.

فرض کنید که کولر یا یخچال شما 1kVA جریان می طلبد. در نتیجه20  درصد حاشیه ی ایمن در انتخاب می شود 200 watts و با افزودن این حاشیه ایمن به میزان ابتدایی ما 1200 VA wattage خواهیم داشت. در نهایت اگر قصد خرید  یک ترانس یا stabilizer را داریم، باید مشخصات 1.2 kVA یا 1200 VA را دارا باشد.

مثال را کنار می گذاریم و مساله را به صورت عمومی مطرح می کنیم. جهت مصارف خانگی، به طور کلی بازه ی 200 VA الی 10 kVA برای استابلایزرها معرفی می شود. یعنی اگر به قصد خرید استابلایزر stabilizer به بازار رفتید، سعی کنید استابلایزر یا ترانسی که انتخاب می کنید، مشخصاتی در همان بازه داشته باشد. اما در زمینه ی صنعتی متاسفانه نمی شود یک بازه ی مشخص ارائه کنیم، به این دلیل که طیف گسترده ی ابزارآلات کارگاهی این امکان را از ما سلب می کنند.

امید است که مطالب ارائه شده در این مقاله درباره ی استابلایزرها به طور تخصصی و ترانس ها با دیدی عمومی، توانسته باشد تا حد زیادی به افزایش درک، شناخت شما نسبت به محافظ های ولتاژ کمک کرده باشیم. پس حالا میتوان برای خرید استابلایزر اقدام کرد.اما مهمترین و تاثیرگذارترین نکته در هنگام خرید استابلایزر چیست؟

مهمترین نکات برای خرید استابلایزر چیست ؟

بعد از اینکه دریافتیم استابلایزر چیست ، حالا وقت آن است که باهم به نکات مهم در خرید استابلایزر بپردازیم. هر چند که این نکات از دل همان مطالب ذکر شده استخراج می شوند اما خالی از لطف نیست که این موارد را به صورت یک جمع بندی و چک لیستی به خاطر داشته باشیم تا در زمان خرید استابلایزر، موردی از قلم نیوفتد…
این نکات عبارت اند از:

 • در هنگامخرید استابلایزر حتما به توان مد نظر خود توجه داشته باشید تا stabilizer ضعیف تر از مجموع توان دستگاه های  مصرف کننده خود خریداری نکنید. جهت به دست آوردن توان کل مورد نیاز توان هر یک از وسایل برقی را با یکدیگر جمع کنید و  یا روش راحت تر این است که از کارشناسان مجرب نورتوس در این زمینه مشاوره رایگان دریافت کنید. 05138381009
 • با توجه به وجود انواع تکنولوژی ها در ساخت، در هنگام خرید استابلایزر حتما به فناوری آن و طرز نگهداری آن توجه داشته باشید. عموما استابلایزرهای رله ای، استابلایزر خانگی هستند ولی برای تجهیزات حساسی که باید تثبیت دقیق ولتاژ داشته باشند، به نوع دیگری احتیاج است.
 • همچنین با توجه به نسخه های متفاوت چینی، ایرانی یا حتی اروپایی در کشور ایران، قبل از خرید استابلایزر باید موتجه باشید که تاییدیه های فنی آن استابلایزر چیست. حتما از اصل بودن ترانس ها مطمئن شوید.
 • خدمات پس از فروش مناسب یکی از مهم در خرید استابلایزر است که در زمان نیاز به تعمیرات استابلایزرها اهمیت می‌یابد.
 • در نهایت هم با توجه به امکاناتی که در اختیار شما میگذارد باید قیمت استابلایزر منصفانه باشد.

محافظ برق

رگولاتور (ترانس برق)

استابلایزر

خیر

بله

بله

جبران نوسان ولتاژ

بله

بله

بله

قطع جریان در زمان بحران

خیر

بله

بله

محافظت اتصال کوتاه و رعدوبرق

خیر

خیر

خیر

برق دهی در زمان قطع برق

بهترین نحوه نصب استابلایزر چیست ؟

نصب استابلایزر کار آسانی است. شاید شما با نگاه کردن به این دستگاه ها با خودتان فکر کنید که، نصب آن چقدر مشکل خواهد بود اما این گونه نیست.
اگر از ترانس های خودکار و استابلایزر های ویژه برخی لوازم منزل استفاده کنید که خیلی راحت دوشاخه ی وسیله خود را درون پریزهای این ترانس ها بزنید و از این پس برقی که از استابلایزر به آن وسیله وارد میشود کاملا رگوله شده است.

اما اگر استابلایزرهای سراسری مورد استفاده شماست، فقط کافی است تا بعد از نصب آن بعد از کنتور اصلی، از ترمینال های موجود در پشت دستگاه استفاده کنید. سیم ورودی اصلی ساختمان را به input و کابل خروجی را به output متصل کنید و تمام جریان برقی که وارد واحد شما می شود، ثابت و بدون نوسان ولتاژ خواهد بود. در صورتی که همچنان برای نصب استابلایزر دچار مشکل بودید، میتوانید از یک برق کار یا حتی کارشناسان مجرب نورتوس راهنمایی بگیرید.

تفاوت رگولاتور و محافظ برق stabilizer چیست؟

 stabilizer  و رگولاتور هر دو کارکردی شبیه به یکدیگر دارند اما ساختار آن ها متفاوت است. برای اینکه دقیق تر تفاوت را روشن کنیم، باید بگوییم:

استابلایزر دستگاهی برقی است که برای تولید جریان ورودی بدون نوسان طراحی شده و اینکار را بدون تغییر در جریان ورودی انجام می دهد.

و در طرف مقابل، رگولاتور دستگاهی برقی است که برای ایجاد جریان ورودی بدون نوسان طراحی شده و این عملیات را بدون تغییر در جریان ورودی وسیله ی برقی(Load) انجام می دهد.

تفاوت خیلی ذره بینی است، درسته؟

جدول زیر نشان دهنده تفات میان رگولاتور (ترانس برق) و محافظ برق و استابلایزر را نشان می دهد.

تفاوت استابلایزرهای سه فاز و تک فاز چیست؟

همواره دو نوع جریان برق AC و DC وجود خواهد داشت. با نظر به شرایط هر یک، در منطقه های شهری و کاربری های خانگی از برق تک فاز و در مراکز صنعتی که فشار باری بالاتر است، از برق سه فاز استفاده می شود.

اگر بخواهیم بدانیم اولین معیار برای خرید یک استابلایزر چیست باید به نوع تکفاز یا سه فاز بودن آن توجه داشته باشیم. در مصارف صنعتی با دستگاه هایی قوی، فشار جریان بار بیشتر و معمولا حاشیه شهر از استابلایزر سه فاز ، و در واحد های مسکونی – اداری ، از استابلایزرهای تک فاز استفاده می شود. مراکز تجاری نیز با توجه به نوع جریان و تعداد فازها، ممکن است تک فاز یا سه فاز باشند که خیلی راحت قابل تشخیص است. بدین گونه است که استابلایزرهای تک فاز و سه فاز در نوع عملکردشان تفاوتی ندارند و فقط در تعداد فاز ها برای هر نوع برق به دو دسته تقسیم می شوند.

جمع بندی

اگر همچنان مردد هستید که بهترین استابلایزر مناسب برای شما چیست، تنها کافی است از طریق تماس با ما، اطلاعات خود را در این زمینه کامل تر کنید و با اطمینان خاطر بیشتری اقدام کنید. شرک فنی و مهندسی نورتوس نماینده رسمی مگامداوم قریب به 3 دهه است که با افتخار آماده خدمتگذاری به شما عزیزان می باشدشما میتوانید برای خرید و یا مشاوره استابلایزر از چند طریق اقدام نمایید: صفحه فروشگاه اینترنتی استابلایزر نورتوس، تماس تلفنی با دفتر فروش نورتوس و یا مراجعه حضوری به آدرس دفتر نورتوس واقع در خیابان کوهسنگی شهر مشهد.

سوالات متداول

دستگاهی الکترونیکی که نوسان ولتاژ برق ورودی را دریافت میکند و با جبران کردن آن، ولتاژی تثبیت شده به لوازم برقی وصل شده به خود می دهد را استابلایزر ولتاژ می گویند. در حالی که محافظ های برق صرفا با کاهش بسیار شدید ولتاژ، دستگاه شما را خاموش میکنند. همچنین دستگاه های UPS هم با ذخیره سازی انرژی در باطری یو پی اس، در زمان قطع برق، جریان ذخیره شده را به تجهیزات شما اتصال می دهد.

همانطور که در مقاله نیز اشاره شد، سه نوع تکنولوژی رله ای، سروو موتوری و سوئیچینگ موجود می باشد که هر یک مزایای خودش را دارد.

با توجه به اینکه دستگاه های برق درقبال نوسانات ولتاژ برق حساس هستند و هیچگونه گارانتی هم در رابطه با نوسان برق ندارند، استفاده از یک استابلایزر در هر جای ایران دارای ضرورت می باشد. تا از آسیب و خسارت به تجهیزات برقی جلوگیری شود.

استابلایزرها در هر صنعتی که به هر نحوی از تجهیزات برقی استفاده کند، کارایی دارد که مهمترین آنها را میتوان دستگاه های ماینر، ماشین های چاپ یا برش یا همان cnc، ساختمان سازی، صنعت، تجهیزات پزشکی و … نام برد.

مهمترین نکات در خرید استابلایزر به طور کامل در مقاله اشاره شده اما به طور خلاصه میتوان تعداد فازها، توان، تکنولوژی به کار رفته، ضمانت و قیمت را از مهمترین آنها نام برد.

برای استعلام قیمت ها و خرید استابلایزر، کافی است از طریق صفحه فروشگاه نورتوس  اقدام کنید یا با کارشناسان نورتوس تماس بگیرید تا بهترین استابلایزرهای ایران با تنوعی بالا را در مدت زمانی کوتاه در محل خود دریافت کنید

خیر – استابلایزر تفاوت های زیادی با محافظ برقی عادی که در خانه بسیاری از ما وجود دارد و استفاده می شود، دارد. محافظ های برق فقط  دارای یک برد الکترونیکی هستند که در زمان تغییر ناگهانی سطح ولتاژ، جریان برق را قطع می کنند.

 

همچنین در این محافظ ها یک مدار تاخیر قرار داده شده تا جریان برق را پس از مدت مشخصی مجددا وصل کند. که این عملکرد در واقع بسیار ابتدایی بوده و این سیستم هر چند برای دستگاه شما لازم است اما در شرایطی که منطقه شما با مشکل نوسان برق مواجه است به هیچ عنوان برای آن کافی نیست.

 

اما تفاوت اصلی استابلایزر با محافظ این است که تثبیت کننده ولتاژ، با تغییرات ولتاژ جریان را قطع نمی کند. بلکه ولتاژ را در محدوده مشخص شده اصلاح می کند. که این کار باعث می شود نواسانات در خروجی رفع شود و تمامی لوازم برقی شما کاملا ایمن باشند. همچنین استابلایزر دارای ویژگی هایی است که از آن یک محافظ بسیار قابل اطمینان می سازد، از جمله این که حتی در آن راهکارهایی در برابر اتصال کوتاه در نظر گرفته شده است.

 

یعنی این که اگر بنا به هر دلیلی اتصالی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر پیش آید. بلافاصله دستگاه به صورت خودکار توسط میکروکنترلر قرار داده شده، خروجی را قطع می کند و از ایجاد هرگونه ایراد و مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می کند. بخواهیم ساده تر بگوییم اصل ماجرا این است که استابلایزر نه می گذارد آسیبی از طرف نوسانات برق شهری و منابع انرژی به لوازم شما برسد و نه حتی در شرایطی که مدار خودش دچار آسیب شد، اجازه می دهد لوازم الکتریکی شما آسیبی را متحمل شود.