استابلایزر لیزر چیست؟

استابلایزر لیزر چیست؟ واژه استابلایزر (Stabilizer) به معنی دستگاهی است که از نوسانات جریان برق جلوگیری می کند. استابلایزر لیزر دستگاهی الکترونیکی است که ضمانت می کند یک دستگاه لیزر، از جریان برق بدون هیچ گونه نوسان الکتریسیته تغذیه کند. یا به بیان دقیق تر، کمبود، افزایش یا نوسان های ناگهانی و ذره بینی، در پشت استابلایزر لیزر(stabilizer) باقی خواهند ماند و آن چه به دستگاه لیزر می رسد، صاف و دقیق و بدون مشکل هست.  

نوع دیگری به نام AVR وجود دارد که مخفف عبارت Automatic voltage regulator می باشد. البته در مقابل استابلایزرهای مدرن، گزینه ای ضعیف تر به حساب می آیند، اما دارای عملکردی یکسان هستند.

استابلایزر چیست؟

پس همان‌طور که در مقاله استابلایزر چیست گفته شد، استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ دستگاهی است که کنترل کننده نوسانات جریان برق می باشد. در واقع وجود استابلایزر باعث نگهداری ولتاژ خروجی در محدوده ثابتی می شود.

معمولا دستگاه استابلایزر نقش پیشگیری کننده‌ای در مقابل صدمات ناشی از نوسانات برق برای تجهیزات و سیستم‌های گران قیمت الکتریکی دارد. البته که استابلایزر برای دستگاه ها و تجهیزات کوچک‌تر هم بسیار کاربردی می باشد؛ استابیلایزر در واقع برای تمامی وسایل الکتریکی کاربرد دارد و قابل استفاده می باشد.

نام دیگر استابلایزر تثبیت کننده ولتاژ است. در واقع دستگاهی است که قادر است جدا از اینکه چه تغییراتی در ورودی و خروجی تجهیزات شما رخ می دهد ولتاژ مورد نیاز تجهیزات الکترونیکی را به صورت ثابت در دسترس آنها قرار دهد.

شما این امکان را دارید با تماس با تیم مشاورین نورتوس، از راهنمایی خرید استابلایزر لیزر به طور رایگان بهره مند گردید و درباره‌ی محافظت از دستگاه لیزر خود اطلاعات کسب نمایید.

بهترین استابلایزر دستگاه های لیزر مو های زائد

استابلایزر برای دستگاه‌های لیزر

می‌دانید که دستگاه لیزر چه در صنعت و چه در امر پزشکی کارایی زیادی دارد. اگر دستگاه لیزر به علت عدم وجود استابلایزر لیزر بر اثر نوسانات و یا قطعی برق شهری دچار مشکل شود، باید سریعا تعمیر شود. حال تعمیر و برطرف کردن مشکل دستگاه لیزر می‌تواند علاوه بر تحمیل هزینه زیاد، زمان شما را نیز بگیرد. به همین دلیل محافظت از دستگاه لیزر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های  دارندگان این دستگاه است.

همان‌طور که می‌دانید استابلایزر جهت تجهیزات گران قیمت و حساس به کار برده می‌شود به این دلیل که مانع ایجاد صدمات ناشی از نوسانات برق، به تجهیزات الکتریکی شود. جریان برق شهری بسیار نوسان دارد و از آنجایی که این نوسانات جریان باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای تجهیزات الکترونیکی از جمله دستگاه لیزر می شود، باید از وسیله ای، جهت تثبیت جریان ولتاژ استفاده کرد. استابلایزر لیزر دقیقا همان دستگاهی است که وظیفه تثبیت ولتاژ را دارد. استابیلایزر لیزر در مسیر جریان برق قرار می‌گیرد و مانع از ورود نوسان و پرش‌های ناگهان برق شهری و برق سه فاز به داخل دستگاه های لیزر می‌شود. 

کاربری‌های حساس

این مسئله در کاربری های حساس مثل صنعتی و پزشکی، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل خرید استابلایزر لیزر بخاطر قیمت بالای دستگاه های لیزر جز ملزومات قرار گرفته است تا از ایجاد هر گونه آسیب جدی به دستگاه های لیزر بر اثر نوسانات برق شهری جلوگیری کند.

از آنجا که دستگاه‌های لیزر انواع مختلفی دارند و ثابت بودن و سالم بودن ولتاژ برای دستگاه‌های لیزر به جهت عملکرد سالم و افزایش طول عمر مفید استفاده از استابلایزر مخصوص دستگاه لیزر ضروری است.

استابلایزر لیزر چه کاربردی دارد؟

دستگاه لیزر، دستگاه حساسی است که که درانواع گوناگونی قابل تهیه و استفاده می باشد. برای مثال لیزر صنعتی از جمله ابزارهایی  است که در کارخانه‌ها از آن جهت ایجاد برش و مواردی از این جمله استفاده می‌گردد.

باید توجه داشت که استفاده از دستگاه لیزر، تنها به صنعت و برش محدود نمی‌شود و کاربردهای فراوانی در محیط آزمایشگاه و کلینیک‌ها جهت رفع موهای زائد یا عمل های جراحی نیز دارد. لازم به ذکر است که دو نوع لیزر صنعتی و پزشکی کاملا با هم تفاوت دارند. شما استابلایزر لیزر را می‌توانید به راحتی در مسیر ورودی جریان برق دستگاه لیزر قرار دهید. توجه کنید که استابلایزر مخصوص لیزر، به دو صورت فعال و منفعل مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. استابلایزر های فعال نوعی سیستم بازخورد الکترونیکی دارند که باعث تبدیل نوسانات برخی از پارامترها به یک سیگنال الکترونیکی می‌شود. مزیت دیگر استفاده از استابلایز لیزر فعال، کاهش پیک و سر و صدا در شرایط پایدار می‌باشد.  

تکنولوژی استابلایزر لیزر

از لحاظ تکنولوژی دو نوع استبلایزر لیزر داریم:

 • استابلایزر لیزر رله‌ای
 • استابلایزر لیزر سروو موتوری

استابلایزرهای رله‌ای مخصوص استابلایز خانگی هستند و در مقیاس مشخص کاربردی هستند. البته در سطح تجاری هم دارای نماینده‌هایی می باشند. طرز کار استابلایزرهای رله‌ای در حالت کلی بستگی به عملکرد ترانس و رله‌هایی که این ترانس را در وضعیت و حالت‌های مختلف قرار می‌دهند دارد. اگر نیاز به افت ولتاژ باشد، ترانس باید یک حالت را تجربه کند و اگر مشکل افزایش ولتاژ باشد، باید عکس آن عمل کرد و ترانس را در حالتی دیگر قرار داد.

قیمت و وزن پایین و دقت قابل قبول استابلایزرهای رله ای باعث محبوبیت آن‌ها برای خانه و تجارت‌های کوچک شده است. اما به هر حال با توجه به مکانی که مورد استفاه قرار می‌گیرند، یک سری محدودیت‌هایی هم دارند. مثلا سرعت اصلاح جریان استابلایزرهای رله‌ای کمی کندتر است در مقایسه با سایر مدل ‌ای دیجیتالی و استحکام و ماندگاری کمتری نسبت به مدل‌های صنعتی دارند. 

استابلایزرهای سروو در واقع از یک موتور یا ساختار به صورت تکنولوژیکی سروو بهره می‌برد به طور معمول وقتی که جریان ورودی میزان بالایی دارد از استابلایزرهای سروو استفاده می‌کنیم. دقت سرووها از یک تا پنجاه درصد متغییر است و به همین دلیل است که، جهت به کار گیری در شرایط سخت و گوناگون، گزینه‌های قابل اطمینانی به شمار می‌آیند. اعضای اصلی استابلایزرهای سروو عبارت اند از: موتور سروو، ترانس خودکار، ترانس افزایش دهنده و کاهنده، سیستم کنترلی و موتور انتقالی تشکیل می‌شوند.

استابلایزر مخصوص دستگاه های لیزر صنعتی

چرا باید از استابلایزر برای دستگاه لیزر استفاده کنیم؟

دستگاه‌های لیزر از آن دسته از دستگاه‌هایی هستند که عملکرد مناسب و طول عمرمفید شان برای افراد دارای اهمیت فراوان می باشد. به این خاطر که دستگا های لیزر قیمت بالایی دارند و در صورت خرابی، باید هزینه بسیاری را برای تهیه دوباره آن پرداخت کنیم. لازم به ذکر است که دستگاه‌های لیزر بسیار در حوزه پزشکی و صنعت حساس هستند. این مسئله باعث شده که شرایط محافظت از دستگاه لیزر، بیشتر مورد توجه افراد قرار بگیرد. یکی از مسائل مهم و بسیار مشکل ساز برای دستگاه های لیزر وجود نوسانات برق در نظر گرفته شده که لازم است بدانید که هیچ گارانتی و ضمانتی ارائه نشده که خرابی تجهیزات الکترونیکی را که بر اثر نوسان  ولتاژ به وجود آمده را بر عهده داشته باشد.

استابلایزر لیزر، کار تثبیت ولتاژ را برای دستگاه لیزر انجام می دهد؛ یعنی اگر در جریان برقی که دستگاه از آن تغذیه می‌کند، مشکلی وجود داشته باشد، این دستگاه به آن اجازه انتقال را نمی‌دهد. در واقع وجود استابلایزر لیزر باعث میشود نوسان به وجود آمده، به دستگاه لیزر منتقل نمی شود و با کاهش یا افزایش ولتاژ در کسری از ثانیه، ولتاژی ثابت و مدنظر شما را به لیزر ارائه میدهد.

استابلایزر پیشنهادی

معمولا، دستگاه‌های لیزر پزشکی، از برق سه فاز و ولتاژ 380 و یا برق تک فاز شهری 220 ولت استفاده می‌کنند. در این صورت اگر نوسانی به طور ناگهانی ایجاد شود و استابلایزر مخصوص لیزر نداشته باشید، دستگاه شما آسیب می‌بیند و حتی امکان سوختگی دارد.

از آنجا که دستگاه های لیزر انواع مختلفی دارند و ثابت بودن و سالم بودن ولتاژ برای دستگاه های لیزر به جهت عملکرد سالم و افزایش طول عمر مفید ضروری است از استابلایزر مخصوص دستگاه لیزر استفاده شود.

خرید استابلایزر مناسب لیزر

در هنگام خرید ترانس یا استابلایزر برای دستگاه لیزر، باید به این مهم توجه داشته باشید که استابلایزرها دارای انواع گوناگونی هستند. به همین جهت انتخاب نوع مناسب آن‌ها دارای اهمیت می باشد. شما باید قبل از هر چیزی تعیین کنید که استابلایزر را برای چه دستگاهی احتیاج دارید و ویژگی های الکتریکی آن دستگاه چیست. یا بهتراست بگویم، علاوه بر دقت و کیفیت دستگاه استابلایزر لیزر، تطابق آن استابلایزر برای دستگاه لیزر نیز حائز اهمیت می باشد. به همین جهت در هنگام خرید استابلایزر لیزر، توجه داشته باشید که میزان جریان دستگاه لیزر چقدر است. تا خریدی مطابق دستگاه لیزر خود انجام دهید. اما به طور معمول از یو پی اسی با توان بین 3-10 KVA  استفاده می‌شود.

خب حالا بیایم در ادامه کمی در مورد خود اشعه لیزر صحبت کنیم …

اشعه لیزر چیست؟

لیزر پرتو نور خارق العاده و قدرتمندی است که دارای برد بالاییست (از زمین تا آسمان)  که کاربرد های فراوانی دارد چه در پزشکی و چه در صنعت و می تواند حتی فلزات را به راحتی برش دهد. با اینکه شاید این طور به نظر بیاید که لیزر از اختراعات جدید بشر باشد، اما حقیقت این است که قدمتی به اندازه نیم قرن دارد.

تئوری لیزر در سال 1958 طرح شد و نخستین لیزر کاربردی در سال 1960 ساخته شد. در آن دوره لیزر نمونه شگفت انگیزی از فناوری پیشرفته و به روز دنیا به شمار می آمد و از عناصر فیلم های علمی تخیلی بود.

لیزر خیلی فراتر از چراغ قوه های قدرتمند است. تفاوت بین نور معمولی و اشعه لیزر مثل تفاوت بین امواج آب در حوض آب و اقیانوس است. اگر دست خود را در حوض به جلو و عقب حرکت دهید، قادر هستید امواج قدرتمندی تولید کنید. حالا اگر به طور هماهنگ با این امواج به حرکت  دست خود ادامه دهید، امواج بزرگ و بزرگتر خواهند شد.

حالا در نظر بگیرید که این کار را چند میلیون بار در دریا تکرار کنید. پس از مدت کوتاهی امواج غول آسایی با ارتفاعی بلند تر از قد شما تولید میگردد. لیزر نیز کاری شبیه به این را با امواج ضعیف نور صورت میدهد. ابتدا با یک نور ضعیف شروع کرده و با افزایش تدریجی انرژی امواج نور، آن ها را متمرکزتر می‌نماید.

اگر درباره ریسک استفاده از لیزر نیاز به اطلاعات دارید می‌توانید در این مقاله اطلاعاتی بدست بیاورید که در مدیریت ریسک ان هم می‌تواند به شما کمک کند.

کاربرد اشعه لیزر در زندگی ما

امروزه لیزر برای بشر انجام یک‌سری کارها را ممکن و یا سهل و آسان نموده است ما از لیزر استفاده‌های زیادی می‌کنیم از جمله:

 1. استفاده از لیزر به جای ترازهای معمولی در مشاغل گوناگون مثل نجاری، نصب کاغذ دیواری و…
 2. استفاده شکارچیان از لیزر به جای تلسکوپ‌های معمولی
 3. کاربرد مهم لیزر در گوش دادن به موسیقی و مشاهده فیلم با استفاده از DVD و CD ها که بدون وجود لیزر هرگز ممکن نبود
 4. استفاده از پرینترهای لیزری در منازل و محل کار
 5. استفاده از بارکد خوان‌ها در فروشگاه ها و…
 6. اندازه گیری سرعت اتومبیل ها با استفاده از لیزر برای پلیس راهور
 7. برش اجسام مختلف مثل پارچه ها، فلزات و…
 8. تعیین میزان مسافت با استفاده از لیزر
 9. ارسال ایمیل از طریق بستر نوری لیزری کابل های فیبر نوری صورت می پذیرد
 10. جراحی چشم با استفاده از لیزر
 11. حذف موهای زائد بدن با استفاده از لیزر
 12. رفع مشکلات پوستی با استفاده از لیزر
 13. و صد ها کاربرد مهم دیگر …
چنانچه قصد دارید درباره اشعه لیزرها بیشتر بدانید پیشنهاد می‌شود اینجا کلیک کنید.
اگر درباره ریسک استفاده از لیزر نیاز به اطلاعات دارید می‌توانید در این مقاله اطلاعاتی بدست بیاورید که در مدیریت ریسک ان هم می‌تواند به شما کمک کند.