یو پی اس دوربین مداربسته یکی از الزامات یک سیستم نظارتی و امنیتی هست به این خاطر که دوربین های مداربسته و سایر تجهیزات نظارتی فقط در صورتی کارایی لازم را خواهند داشت که بصورت 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در حال ضبط تصاویر باشند و قطعی عمدی و یا اتفاقی برق سبب از کار افتادگی آنها نشودحتی با قطع برق هم دوربین ها درحال ضبط باشند) به همین جهت یک سیستم نظارتی نیاز به یک دستگاه یو پی اس دوربین مداربسته خواهد داشت که ورودی جریان برق تمام دوربین ها ، دستگاه های DVR یا NVR ، سوئیچ ها و سایر تجهیزات سیستم دوربین مداربسته از طریق یو پی اس ups تغذیه و تامین گردد.

 قطع ناگهانی برق در سیستمهای دوربین مداربسته در اکثرمواقع سبب بد سکتور شدن و از کار افتادن هارد و یا حافظه سیستم می شود و در صورت بروز این بحران تمامی اطلاعات روزها و ماههای قبل نیست و نابود می شوند و دسترسی به تمام آنها غیر ممکن می گردد و یا حتی انجام بازیابی اطلاعات بسیار دشوار خواهد شد به همین جهت برای داشتن یک سیستم امنیتی پایدار و استاندارد که بتوان به آن اطمینان کامل داشت یکی از الزامات اصلی داشتن یو پی اس دوربین مداربسته خواهد بود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند…

UPSیو پی اس دوربین مدار بسته چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

در حالت کلی، UPS  مخفف شده عبارت لاتین Uninterruptible power supply می باشد و دستگاهی است که بدون وقفه به عنوان منبع تغذیه دوربین های مداربسته (یا سایر لوازم الکترونیکی) استفاده می گردد. این دستگاه ها در پروژه های کلان امنیتی، ساختمان های عظیم و مهم و همچنین سامانه های نظارتی ویژه، بسیار هائز اهمیت می باشند.

ثبات ایجاد شده در تامین برق از طریق UPS دوربین مداربسته می تواند در اکثر سامانه های نظارتی به صورت ویژه ای اثر گذار باشد. این ثبات الکتریکی با استفاده از باتری های تعبیه شده در ساختار UPS دوربین مداربسته تامین می شود. در حقیقت تا مادامی که جریان برق شهری وجود دارد سامانه UPS دوربین مداربسته با استفاده از این جریان دوربین های مداربسته و دستگاه ذخیره ساز را تغذیه می کند اما در شرایطی که جریان برق قطع است، باتری هایی که در زمان وجود جریان برق شارژ شده و آماده هستند، وظیفه تامین و تغذیه برق سامانه را عهده دار خواهند بود.

یا به عبارتی یو پی اس دستگاهی است که به کمک آن می شود در هنگام قطع برق شهر دستگاه های الکترونیکی را روشن نگه داشت و از آنها استفاده کرد. این دستگاه بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار می گیرد و علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه مانع از نفوذ نویز و نوسانات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می گردد.یو پی اس  عموما در نزدیکی رایانه و دیگر وسایل برقی قرار گرفته و در صورت ایجاد اختلال در ولتاژ ورودی برق شهری و یا قطعی کامل برق ، شرایط لازم برای ادامه‌ی روند دستگاه را محیا می‌سازد.

Ups   ها طوری طراحی شده اند که همواره دو منبع انرژی وجود داشته باشد. یکی منبع انرژی اولیه یعنی برق شهر ودیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدارمیشود و به آن منبع ثانویه یا همان باتری گفته میشود.

با توجه به نوع یو پی اس گاهی اوقات سوییچی تعبیه شده است جهت کنترل اینکه کدامیک از منابع نیرو درهرلحظه مورد استفاده قرارگیرند. به محض اینکه منبع اولیه قطع شود سوئیچ ازحالت اولیه به حالت ثانویه تغییرمیکند وزمانیکه دوباره منبع اولیه وصل شد از حالت ثانویه به حالت اولیه بازمیگردد.البته برق شهر، متناوب است و تجهیزات شما ازبرق متناوب شهر استفاده میکنند و تمامی باتریها برق مستقیم تولید می کنند.به همین خاطرقسمتی از یوپی اس به نام شارژر عمل تبدیل انرژی متناوب به مستقیم برای شارژ باتری ها را بر عهده دارد .

 یکی از دلایل نصب دوربین مداربسته، ارائه و ذخیره ی تصاویر محیط به طور بی وقفه و شبانه روزی می باشد تا کاربران در هنگامی که در مکان مورد نظر خود حاضر نیستند، بتوانند با اطمینان کامل تصاویر را بر روی گوشی تلفن همراه یا بازپخش دستگاه ذخیره ساز مشاهده کنند، سیستم مداربسته برای عملکرد مناسب، نیازمند یک تغذیه استاندارد می باشد، بارها شاهد این بوده ایم که سرقت کنندگان، برق محیط را قطع می کنند و مانع ذخیره سازی تصاویر می شوند، در این شرایط، استفاده از UPS دوربین مداربسته، توصیه می شود تا بتواند تغذیه مورد نیاز دوربین مداربسته و سایر تجهیزات را فراهم کند تا در صورت قطع شدن برق به هر دلیلی، سیستم دوربین مداربسته بتواند همچنان به کار خود ادامه دهد و تصاویر مناسب را ذخیره نماید.

انواع دستگاه UPSدوربین مداربسته

انواع دستگاه UPSدوربین مداربسته

انواع دستگاه های UPS دوربین مداربسته عبارتند از:

 1. یو پی اس دوربین مداربسته آنلاین online
 2. یو پی اس دوربین مداربسته آفلاین offline
 3. یو پی اس دوربین مداربسته لاین اینتراکتیو line interactive

تفاوت اصلی یو پی اس آنلاین و آفلاین در تثبیت یا عدم تثیبت جریان برق شهری می باشد. در حالت آفلاین (Offline) برق ورودی شهری به طور مستقیم به دوربین های مداربسته منتقل می شود. در صورتی که UPS های آنلاین برق خروجی خود را از طریق اینورتر (Invertor) تامین می کنند و در نتیجه همیشه یک جریان ثابت برق به دوربین های مداربسته و دستگاه ضبط ویدئویی از طریق یو پی اس دوربین مداربسته منتقل می شود. البته که در برخی از مدل های UPS آفلاین سامانه های استبلایزر (stabilizer) تعبیه می شود، اما در حالت کلی برای پروژه های نظارتی حساس استفاده از UPS های آنلاین بهتر است.

جهت اطلاعات دقیق تر در مورد انواع یو پی اس ها مقاله ای که قبلا در این زمینه منتشر شده است را مطالعه فرمایید.

1- ups دوربین مداربسته آنلاین

در یو پی اس دوربین مداربسته آنلاین در زمان اختلال و یا قطع برق، هیچ تأخیر زمانی وجود ندارد و به عنوان منبع اصلی برق عمل می نمایند. زمان قطع برق، یو پی اس به تولید برق ادامه می‌دهد اما دیگر قادر به شارژ شدن نمی باشد تا زمانی که برق شهر متصل گردد و شارژ باتری یو پی اس انجام شود.

چناچه قصد شما از یو پی اس علاوه بر تامین برق بی‌وقفه ، دریافت توان خروجی مناسب هم هست ، نوع آنلاین می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. دریو پی اس های آنلاین علاوه بر شارژ باتری و تامین بی وقفه‌ی جریان برق ، بخش اینورتر در هر زمان فعال بوده و توان خروجی را فراهم می‌ نماید. به طور دقیق تر جریان برق شهری توسط یک رکتیفایر به جریان مستقیم تبدیل می‌شود. و بعد توسط بخش اینورتر به جریان متناوب تبدیل و آماده‌ی ورود به دستگاه مصرف کننده می‌شود.

این پروسه به این دلیل انجام می‌شود تا حفاظت بیشتری از دستگاه مصرف کننده از لحاظ ولتاژ ورودی صورت گیرد.یوپی‌اس‌های Online که در استاندارد با علامتVFI  شناخته می‌شود. یوپی‌اس‌هایی هستند که حتی در شرایط نرمال و اتصال برق شهر هم مصرف‌کننده آنها از طریق اینورتر تغذیه می‌شوند و تنها در شرایط خرابی در هریک از مبدل‌های دستگاه، مسیر Bypass برای مدت زمان محدودی رفع عیب و برگشت دستگاه به سرویس عهده دار تأمین تغذیه جریان می‌شود

2- ups دوربین مداربسته آفلاین

یو پی اس آفلاین یک نوع یو پی اس است که دارای یک دستگاه مصرف کننده می باشد که مستقیم به برق شهری متصل است و درصورتی که برق قطع شود این دستگاه فعال خواهد شد. در هنگام اختلال یا قطع برق، تأخیر زمانی کوتاهی تا وصل شدن باتری داخلی وجود دارد. البته این تأخیر باید تا حدی کوتاه باشد که از Shutdown یا خاموشی مصرف کننده جلوگیری نماید.

در این شرایط دستگاه مصرف کننده برق  این امکان را دارد تا از دستگاه یو پی اس جریانی را که لازم دارد تهیه کرده و دوباره منبع برق مورد نیاز شما را تامین کند و اگر کسب و کار شما طوری هست که با قطع شدن برق ممکن است اطلاعات بسیار مهمی را از دست دهید خرید یو پی اس چه از نوع آنلاین چه آفلاین برایتان لازم و ضروری است.

دستگاه یو پی اس آفلاین از قدرت حفاظتی  بالایی برخوردار است و خروجی آن از طریق فیلترهایی به نام های EMI / RFI ساخته شده است که قادرند بار حفاظت از سنسورها و گذرگاه ها را که توسط ولتاژ پیک به مقادیر از پیش تعریف شده مشخص شده است را فراهم آورد.

3- ups دوربین مداربسته لاین اینتراکتیو (تعامل بین خطوط)

در این نوع یو پی اس ها سعی شده است که با اضافه کردن سیستم تنظیم ولتاژ در مسیر By pass عملکرد بهتری نسبت به یو پی اس های Off-line داشته باشند. دو نوع از متداولترین سیستمهای این نوع یو پی اس مجهز به ترانس Buck/Boost وترانس ferrorvesonat هستند. شبیه مدلهای Off-Line یو پی اس مدل Line-Interactive بار خود را از طریق مسیر  Bypass تغذیه می کند وبراثر هراتفاقی که باعث قطع برق شهر شود آن رابه اینورتر منتقل می کند.

یو پی اس دوربین مداربسته لاین اینتراکتیو دارای ترانسفورماتور هستند که با کوچکترین افت ولتاژ باتری به عنوان منبع تغذیه قرار نگیرد و تنها درشرایطی که ولتاژ از حدی که از پیش تعیین شده کمتر شود، ترانسفورماتور را فعال می کند و باتری به عنوان منبع تغذیه اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

بدون نصب دستگاه UPS ، خرابی یا قطع برق سبب از بین رفتن قدرت سیستم دوربین مداربسته می شود و باعث از کار افتادگی دوربین ها می شود. یک سیستم UPS با تأمین برق به صورت مداوم از مسدود شدن جریان برق و نگه داشتن برق در یک سطح پایدار موقع قطع برق یا سنسور برق می تواند از قطع شدن دوربین ها جلوگیری کند.
به طور مثال:  برای 4 دوربین مداربسته ویک DVR  و تجهیزات جانبی دوربین مثل منبع تغذیه، معمولا به حدود 50 وات توان نیاز خواهید داشت. به جهت تامین این توان حداقل می بایست از یک UPS یو پی اس با توان 600 ولت آمپر استفاده کنید.
برای هشت دوربین مداربسته و DVR و تجهیزات جانبی می بایست حداقل از یک UPS یو پی اس با توان 1000VA استفاده کنید.برای 16 دوربین مدار بسته و DVR و تجهیزات جانبی باید حداقل از یک UPS با توان 1000ولت آمپر استفاده کنید.

یو پی اس دوربین مدار بسته جزء محبوب ترین لوازم الکتریکی جانبی محسوب می شود و در همه جا کاربرد دارند. دوربین ها و سیستم دی وی آر مربوطه معمولا برق با کیفیت خیلی بالا احتیاج ندارند و ضمن اینکه خود دی وی آر (DVR) ها دارای یک استابلایزر درونی هستند.

اجزای یو پی اس دوربین مداربسته

1- رکتیفایریا یکسو کننده:

به طور ساده می‌توان عنوان کرد که  وظیفه یک رکتیفایر در دستگاه منبع برق اضطراری تبدیل جریان متناوب به مستقیم است. مادامی که عرضه از منبع برق (A.C) وجود دارد، UPS شروع به شارژ کردن باتری به شکل  D.C.  می کند. این تبدیل A.C به D.C توسط اجزای اصلی یک یکسو کننده (Rectifier)، دیود و خازن انجام می گردد.دیود دستگاه اصلی برای تبدیل A.C به D.C است، و خازن به جهت فیلتر کردن هارمونیک A.C در عرضه D.C استفاده می گردد.

2- اینورتر(Inverter)

انرژی ذخیره شده در باتری بصورت D.C است بنابراین، جهت تبدیل انرژی ذخیره شده دوباره به A.C، از یک دستگاه به نام Inverter استفاده می شود. اینورتر در تناقض با یک یکسوساز(رکتیفایر) عمل می کند.این سیستم جریان را از باتری دریافت کرده و آن را به جریان AC تبدیل کرده و دستگاه‌های AC را تغذیه می‌ نماید.در داخل آن کنترلر شارژ وجود ندارد، پس نمی‌تواند عمل شارژ باتری را انجام دهد.

اگر قصد شارژ باتری را داشته باشید، باید یک کنترلر شارژ خارجی برای آن تهیه کنید.اینورتر درمقابل ولتاژ‌ها و جریان‌های غیرعادی محافظتی ندارد. بنابراین، ولتاژهای آنی یکی ازایرادات اینورتر است که می‌تواند به دستگاه‌های الکترونیک حساس آسیب برساند.

3- باتری UPS

باتری UPS یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های آن است که معمولا بین ۵ تا ۲۰ دقیقه می‎تواند برق لازم UPS را در هنگام قطعی برق فراهم کند.باتری تنها دستگاهی است که توانایی ذخیره برق را دارد.  باتری یو پی اس در هنگام قطع برق جریان خود را تخلیه و به دستگاه ها برق رسانی می نماید.اکثرباتریهایی که در ups مورد استفاده قرار می گیرند. شبیه به باتریهایی هستند که دراتومبیلها استفاده می شوند یعنی باتریهای سربی –اسیدی 12 ولت، اگرچه تفاوتهای مهمی نیز وجود دارد. به طور مثال باتری های اتومبیل اگر برای مدتی ثابت باشند و حرکتی نداشته باشند شارژ انها تخلیه می شود در حالی که باتری های یو پی اس به گونه ای ساخته شده که باید در مکانی ثابت و بدون حرکت قرار گیرند.

جهت اطلاعات دقیق تر در رابطه با باتری یو پی اس مطالعه کنید.

عملکرد UPS دوربین مداربسته

شایان ذکر هست که ولتاژ از UPS دوربین مداربسته به صورت 12 یا 220 ولت هست  که توسط باتری ها تامین می شود و در اختیار دوربین های مداربسته و دستگاه ذخیره ساز قرار می گیرد، تغذیه مورد نیاز در اغلب دوربین ها 12 ولت می باشد. این باتری ها معمولا به صورت باتری های خشک یا اسیدی هستند و با استفاده از جریان برق شهری شارژ می گردند، هرچند که خروجی ولتاژ 12 ولت نیز می تواند جوابگوی اکثر نیازها در عین صرف کمترین هزینه نیز باشد، لیکن تعداد زیادی از برندهای معتبر با ارائه UPS دوربین مداربسته 220 ولت می توانند شرایط خاص را در اختیار کاربران قرار دهند. افزون براین، توان آمپری UPS دوربین مداربسته ها نیز بر حسب قیمت و کاربری آن ها باهم اختلاف دارند.

دقت کنید که وجود افت جریان در برق رسانی دوربین های مداربسته می تواند باعث ایجاد اختلال در تصاویر و اصطلاحاً نویز (Noise) در آن ها شود. در نتیجه علاوه بر تامین جریان برق در زمانی که دسترسی به جریان برق شهری نمی باشد، در صورت بروز نوسانات و اختلالات الکتریکی وجود یک تثبیت کننده جریان برق می تواند بسیار کارساز باشد.

در ادامه، برخی از مزایای UPS دوربین مداربسته به اختصار شرح داده خواهد شد.

 

مزایای استفاده از سیستم ups یو پی اس دوربین مداربسته

دستگاه یو پی اس فیلترهای الکترونیکی دارد که سبب حذف نویزها و نوسانات و اختلالات برق شهری می شود و وظیفه محافظت از مصرف کننده ها در برابر رعد و برق و ولتاژ بالا را عهده دار می باشد و برای مصرف کننده جریان برق یکنواختی با شکل موج ثابت ارسال می کند.هر چه INVERTER  یک دستگاه یوپی اس دارای قدرت بیشتری باشد توان و قدرت یو پی اس بیشتر می شود. به عبارت دیگر امکان پشتیبانی از تعداد و توان تجهیزات بیشتری را فراهم می اورد. از طرفی هرچه باتری های تعبیه شده در یوپی اس از ظرفیت بیشتری برخوردار باشند ، زمان برق دهی در هنگام قطعی برق شهر بالاتر خواهد رفت .
upsهای مختلف دارای ویژگی های متفاوتی مانند آلارم های هشدار به هنگام خطا یا اضافه بار ، نرم افزارکنترل کامپیوتر به جهت ذخیره سازی اطلاعات و خاموش کردن کامپیوتر و امکانات دیگر می باشند.

 

 • توانایی پشتیبانی از باتری هایی با ظرفیت مشخص برای تامین برق دوربین مداربسته
 • برخی از انواع USP دوربین مداربسته، افزون بر باتری داخلی، قابلیت پشتیبانی از باتری خارجی را نیز دارند.
 • تامین برق دوربین های مداربسته تا چندین ساعت (اغلب 4 ساعت)در شرایطی که جریان برق شهری قطع می باشد، در این صورت مدت زمان تامین برق، بستگی به ظرفیت باتری UPS دوربین مداربسته، تعداد دوربین های به کار رفته و دستگاه ذخیره ساز، توان و تغذیه مورد استفاده دوربین ها و دستگاه ذخیره ساز، تعداد اردهای سیستم مداربسته و …دارد.
 • حذف اختلالات و خسارات ناشی از نوسانات جریان برق شهری
 • با تثبیت جریان برق باعث افزایش طول عمر دستگاه های ضبط ویدئویی دیجیتال و دوربین های مداربسته میشوند
 • توانایی کنترل و نمایش اتصال یا عدم اتصال دوربین های مداربسته
 • توانایی راه اندازی حتی در صورت عدم وجود جریان برق شهری
 • محفاظت از سامانه های دوربین مداربسته در برابر تغییرات ولتاژ
 • برخی از مدل های UPS دوربین مداربسته دارای استابلایزر داخلی، نیز می باشد.
 • توانایی اتصال موازی چندین دستگاه به یک باتری خارجی
 • دارای تثبیت کننده ولتاژ  (Automatic Voltage Regulator)
 • دارای سایز و حجم ظاهری مختلف بر اساس سلیقه و نیاز کاربران
 • دارای استحکام بالا
 • توانایی ارائه عملکرد مناسب در شرایط دمایی و آب و هوایی ویژه و سخت
 • توانایی سنجش عملکرد سیستم های داخلی دستگاه بر اساس معیارهای MTBF و MTTR

کلام آخر در خصوص UPS دوربین مداربسته

در این مقاله اهمیت خرید UPS دوربین مداربسته را عنوان کردیم، همانطور که می دانیم با پیشرفت تکنولوژی همیشه استفاده ی مداوم و بیست و چهار ساعته، از وسایل الکترونیکی و امنیتی مورد اهمیت ویژه ای قرار می گیرد. به این دلیل که در صورت قطع برق در کارخانجات، مراکز تجاری،طلا فروشی، بهداشتی و بیمارستان ها و حتی منازل ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد. با نظر به اینکه استفاده از سیستم های حفاظتی همه گیر شده است، مسلما نیاز به سیستمی که بتواند مانع قطع تغذیه این سری محصولات نظارت تصویری شود مطرح است که در واقع UPS برای دوربین های مدابسته می توانند این نیاز را برطرف کند.


یو پی اس دوربین مداربسته یکی از الزامات یک سیستم نظارتی و امنیتی هست به این خاطر که دوربین های مداربسته و سایر تجهیزات نظارتی فقط در صورتی کارایی لازم را خواهند داشت که بصورت 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در حال انجام کار باشند و قطعی عمدی و یا اتفاقی برق  بر روی آنها اثر نداشته باشد به همین جهت یک سیستم نظارتی نیاز به یک دستگاه یو پی اس دوربین مداربسته خواهد داشت که ورودی جریان برق تمام دوربین ها ، دستگاه های DVR یا NVR ، سوئیچ ها و سایر تجهیزات سیستم دوربین مداربسته از طریق یو پی اس تغذیه و تامین گردد.

 قطع ناگهانی برق در سیستمهای دوربین مداربسته در اکثرمواقع سبب بد سکتور شدن و از کار افتادن هارد و یا حافظه سیستم می شود و در صورت بروز این بحران تمامی اطلاعات روزها و ماههای قبلنیست و نابود می شوند و دسترسی به تمام آنها غیر ممکن می گردد و یا حتی انجام بازیابی اطلاعات بسیار دشوار خواهد شد به همین جهت برای داشتن یک سیستم امنیتی پایدار و استاندارد که بتوان به آن اطمینان کامل داشت یکی از الزامات اصلی وجود یو پی اس دوربین مداربسته خواهد بود.

یو پی اس دوربین مداربسته یکی از الزامات یک سیستم نظارتی و امنیتی می باشد زیرا دوربین های مداربسته و سایر تجهیزات نظارتی تنها در صورتی کارایی لازم را خواهند داشت که بصورت 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در حال کار باشند و قطعی عمدی و یا اتفاقی برق تاثیری بر روی آنها نداشته باشد برای همین یک سیستم نظارتی نیاز به یک دستگاه یو پی اس دوربین مداربسته خواهد داشت که ورودی برق تمام دوربین ها ، دستگاه های DVR یا NVR ، سوئیچ ها و سایر تجهیزات سیستم دوربین مداربسته از طریق آن تامین گردد.

 قطع ناگهانی برق در سیستمهای دوربین مداربسته در خیلی موارد باعث بد سکتور شدن و از کار افتادن هارد و یا حافظه سیستم می گردد و در صورت بروز این مشکل کلیه اطلاعات روزها و ماههای قبل از بین رفته و دسترسی به تمام آنها غیر ممکن و یا حتی با انجام بازیابی اطلاعات بسیار سخت خواهد شد لذا برای داشتن یک سیستم امنیتی پایدار و استاندارد که بتوان به آن اطمینان کامل داشت یکی از الزامات اصلی داشتن یو پی اس دوربین مداربسته خواهد بود.